Изложба "Вечерњи акт"

У Уметничком центру Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић” од 16. јуна 2014. године отворена је изложба проистекла из сарадње Академије лепих уметности у Београду и Уметничког центра Библиотеке.

Изложба цртежа студената III, IV године сликарства, графичког дизајна и костима, и студената мастер и докторских студија сликарства рађених на предмету Вечерњи акт код професорке Ружица Бајић Синкевић која је и аутор изложбе.


Предмет Вечерњи акт има велику традицију на уметничким факултетима у нашој земљи. Сам његов назив говори нам да је реч о цртању акта – модела у ентеријеру под вештачким осветљењем. На предмету Вечерњи акт раде се цртежи акта по моделу на папиру мањег формата и разним материјалима (графит, угљен, туш, пастел, акварел, колаж...).


Ограничено време рада на студији или крокију, мали формат, широк избор материјала, комбиновање различитих техника, експеримент и транспозиција облика условљавају проверу анатомске основе цртежа, али утичу и на креативни развој студената и формирање њихове стваралачке личности.


Студенти преко специфичних облика програмске материје цртања људске фигуре у континуитету негују цртеж као основни вид ликовног израза. Транспозицијом, личном интерпретацијом карактера модела у условима брзе опсервације, уз употребу шире скале материјала и комбинација материјала, остварују целину стилске уједначености. Продубљивање индивидуалних карактерних склоности у духу индивидуалне ликовне естетике доводи до спонтаног формирања личног „изма”.


Идеја ове изложбе је представљање стваралачког опуса студената који се цртежом баве на најразличитије начине, од класичне студије, чистог линијског цртежа, анализе валерских вредности, преко транспозиције, интегралне транспозиције, експеримента, комбиновања најразличитијих материјала... све у циљу анализе човечјег тела и духа.


Ружица Бајић Синкевић


Цртање акта по моделу један је од најзахтевнијих цртачких проблема и уједно огледало уметниковог умећа и мајсторства. Студенти Академије лепих уметности на овој изложби кроз студије, скице и кроки цртеже дочаравају нам вештину цртања и скицирања различитих положаја и покрета тела. Велики је изазов и вештина нацртати и погодити пропорције људског тела које седи, израз лица модела, нацртати шаке, стопала и приказати линију изражену у једном трену кроз интерактивну комуникацију. Цртежи нагих људских фигура по моделу, под вештачким осветљењем, насталим у атељеима факултета, пружају посматрачу могућност да осети тренутак пун креативног жара коме се уметник препушта у својој стваралачкој цртачкој моћи. Оштроумност и стваралачка моћ при спонтаном и природном делању битан су аспект стрпљивог и студиозног цртања вечерњег акта који видно пролази кроз процес разрешавања односа и истраживања ликовног језика и искуства.


Изложбом цртежа, насталих током школске 2013/14. године на часовима Вечерњег акта, представљена је разноликост појединачних цртачких интересовања. Разноликост се огледа нарочито у одабраном материјалу и формату. Широка лепеза и комбинација материјала, где углавном преовлађују традиционална средства за цртање: мали формат, туш и перо, графит, угљен, оловке у боји…, стварају посебну визуелно-естетску чаролију.


Разноликост се огледа и у непоновљивом крајњем исходу доживљаја у директном сусрету са моделом и крајњем исходу посматрања који може бити изненађујуће удаљен од свог полазишта. Сваки рад појединачно постаје привлачан за ликовног критичара не само због онога што постиже, него и због онога што оставља непостигнутим – тајанственим.

 

др Весна Дицић, историчар уметности


16 - 06 - 2014