Percepcije

15. aprila u Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" otvorena je izložba Percepcije Maje Beganović i Darka Trajanovića.

Izložba Percepcije, Maje Beganović i Darka Trajanovića predstavlja zanimljiv dijalog dva umetnika koji u različitim medijima i sa različitih pozicija posmatraju i tumače svet.

 


Pogledi


Maja Beganović


Video rad


 

~autorka o svom radu~



 

Pogledi je video rad koji govori o mojoj fascinaciji pogledima bebe.


Kada se rodimo ne treba niko ničemu da nas uči, sve je tu oko nas samo treba posmatrati, što mi kada smo tako mali i radimo. Na taj način mi upijamo sve iz sredine ili ono što na nas ostavlja najveći utisak. Na taj period uglavnom nemamo sećanje, o tome nam uglavnom samo pričaju.


 

Kasnije dolazi svest o sebi i gubljenje ili smanjenje mogućnosti upijanja. Dolaze strahovi i čovek se trudi da sve to nadomesti radom.


Ovim videom svedočim o pogledima jednog malog čoveka kome ću kasnije o svemu tome pričati.


Svedočenje drugih nas suočava sa društvom. Postojimo u odnosu na nekoga, u odnosu na nešto. Čovek ne može postojati sam. Jedinka sama ne bi preživela. 


~O izložbi~


Video rad mlade umetnice, Maje Beganović, pod sugestivnim nazivom Pogledi, sublimira najjednostavniju ljudsku predstavu o realnosti  i postavlja je kao jedan od fundamentalnih elemenata samospoznaje, ključnog pitanja kojim se bavi umetnički rad autorke.


Umetnica inspiraciju za ovaj rad pronalazi u sopstvenoj intimi, u svom okruženju, svom detetu čime se nedvosmisleno postavlja u individualistički kontekst postmodernizma. Video rad Pogledi  zauzima nešto drugačiji ugao gledanja, jer se umetnica postavlja u ulogu malog deteta, bebe, koja intenzivno uči o svetu i o sebi vizuelno učitavajući čak i najjednostavnije vizuelne nadražaje.  Premda se autorka naizgled izmešta iz sopstvenog mikrokosmosa, ona ipak ne prekida sa analizom sopstvenog bića, i povezivanjem, a možda čak i suprotstavljanjem dve strane svoje ličnosti – uloge umetnice i uloge majke. Posmatrajući svet kroz otvorene oči deteta, umetnicaprikazuje reference iz sopstvenih dela, koje se nižu kao elementi svakodnevnog okruženja: krupan kadar trave kaojedan od lajt motiva rada Maje Beganović, apstraktne slike umetnice… I sve se završava zadržavanjem pogleda na dve pčele, dečje igračke koje su, za razliku od prethodnih scena u video radu, praćene zvukom.


Umetnica teži da nam predstavi čistu svest, bez strahova, bez ukaljanosti i usađenih socijalnih normi, kako upija i shvata realnost, a kao realnost predstavlja i jednom takvom najiskernijm pogledu izlaže sopstveni rad. Ovim činom ona sebe razotkriva i definiše kao umetnicu i povezuje to sa činjenicom da je postala majka. Dečji pogled se zadržava na igrački, koja nije slučajno u obliku pčele. Pčele su simbol novog poretka u njenom životu, ali i simbol uređenja svesti odrasle individue. Ljudska svest se formira od najranijeg detinjstva, na nju utiču brojni faktori vezani za odrastanje i ona se više nikada ne može vratiti u svoje prvobitno stanje. Nadražaji koje čovek prima u detinjstvu, sugeriše nam ovaj rad, se skladište duboko u podsvesti, i premda ih se nećemo sećati, “pričaće nam o tome”, a oni će iz dubine bića upravljati našim odlukama. Ova aprstraktna ideja Maje Beganović potiče od promišljanja o veoma materijanom konceptu dišanovskog ready-made-a – naša podsvest je data, ona je ready-made. A ukoliko je ready-made esencijalno, proto-konceptualno umetničko delo, onda je možda naša podsvest napravljena kao proto-konstituent pojedinca.


Likovna obrada video rada je sasvim jednostavna, premda ne i nebitna. Ta jednostavnost, jasni i svedeni oblici u kadru korespondiraju sa idejom osnovnog pogleda i prvih čitanja realnosti. Muzika na kraju rada ima značaj muzičke kode, koja kompoziciono zaokružuje delo.


Video rad Pogledi se može posmatrati kao produžetak konceptualnog opusa Maje Beganović i kao uvod u novo poglavlje njenog stvaralaštva. Kroz ovo delo ona uspeva da apsorbuje novu ulogu majke u već izgrađenu svest o sebi kao o umetnici, dok istovremeno obrađuje temu upoznavanja sebe koja je konstantno zaokuplja i inspiriše. 


 

Ana Bambić Kostov


 






 

Mašine


Darko Trajanović

 



~autor o svom radu~


Serijal radova “Mašine” tematizuje kompjutersku tehnologiju i industrijski napredak. Nauka je razvojem informacionih tehnologija stvorila mogućnost ulaska u sajber-svet kibernetike. To je paralelni svet onoga što nazivamo realnošću stvarnog sveta.  Prema Viriliu, onaj momenat kada virtualna realnost nadvlada pravu biće katastrofalan po čovečanstvo.

 









~O izložbi~

 

Serija radova Darka Trajanovića pod nazivom Mašineprikazuje umetnikova promišljanja o tehnološkom aspektu doba u kome živimo. Autor svoju pažnju usmerava u pravcu ideje Luisa Mamforda, da su mašine oduvek bile pratilac čoveka, i da mašina nije nužno komplikovani aparat kakvim je danas zamišljamo.

 

Umetnik razrađuje ovu ideju i smešta je u savremeni kontekst. On apstrahuje tehničke elemente spajajući ih u likovnu sugestiju o neodvojivosti današnjeg čoveka od mašine. Polazeći od premise da je čovek od svog postanka bio vezan za različita oruđa, umetnik konstatuje intenzitet te veze u sadašnjosti i fokusira se na neizbežno, ali i neophodno, prisustvo mašina.

 

Hladnim i tamnim koloritom Trajanović sugeriše elemente kabastih metalnih delova teške mašinerije, fabričke hale, metalne ograde, koji u koegzistenciji stvaraju jednu tmurnu, apokaliptičnu atmosferu dela. Akcenti crvene boje su retki, ali upečatljivi, i mogu se čitati kao simbol prisustva organskog nasuprot mašini, postojanja čoveka u simulakrumu tehnologije. Mešanjem aluzivnih tehnika i pristupa, korišćenjem providne folije i sintetičkih boja, umetnik podvlači slojevitost problematike kojom se bavi i ističe njenu aktuelnost.

 

Umetnik kontemplira o ulozi i razvoju mašina u kontekstu današnjice, a paralelno preispituje rolu čoveka u takvoj kvazi bioničkoj simbiozi. Šta bi bilo kada bismo razdvojili mašinu i čoveka? Da li je to uopšte moguće? Ovo su samo neka od pitanja na koja inspiriše serija radova Darka Trajanovića. 


Ana Bambić Kostov


 


Biografije autora


Darko Trajanović

je vizuelni umetnik koji kreira radove u raznovrsnim medijima kao što su: slike, objekti, instalacije, performansi i video radovi.

Diplomirao (2005), magistrirao (2008) i doktorirao (2012) na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu na slikarskom odseku.

Izlagao na preko 30 kolektivnih i 15 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Član ULUS-a od 2006.

 

Maja Beganović

1980. Sarajevo, BIH

maja_beganovic@yahoo.com


Obrazovanje:

2007. Diplomirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu

2008.  Član ULUS – a u sekciji proširenih medija


Samostalne izložbe:


2012.

07.12.-31.01.2013. „Umetničke intervencije“, kustos Zara Audiello, Beoprojekt, Beograd, Srbija
23.10.-30.10. Ništa, kustos Biljana Tomić, Magacin u Kraljevica Marka, Beograd, Srbija


2011.

27.04.-30.04. „Artikulator“, video rad i digitalni printovi, kustos Biljana Tomić, Magacin u Kraljevića Marka, Beograd. Projekat rađen sa Darkom Trajanovićem.


2009.

01.12.-07.12. Orijentacija, video rad, kustos Biljana Tomić, Magacin u Kraljevića Marka, Beograd
04.08.-09.08. Subjekt koji spoznaje sebe, video instalacija, Anja Obradović, Dom omladine, Beograd, Srbija


Grupne izložbe:


2011.

07.10.-29.01.2012. Kuća, kustos Aurora Fonda i Zara Audiello, Galeria d’Arte Moderna Palazzo Forti, Verona, Italija

27.08. (A)FEV-Festival eksperimentalnog filma i videa, kustos Lena Franolić, Trg Kmplin, Krk, Hrvatska


2010.

30.08.-07.09. Real Presence, kustos Biljana Tomić i Dobrila Denegri, Rex, Beograd, Srbija


2009.

02.07.-05.08. Terarorija, kustos Marko Lađušić, BELEF, Beograd, Srbija

16.05. Noć Muzeja, kustos Biljana Tomić, Kuća Bore Stankovića, Vranje, Srbija


2007.  

15.05.-22.05. Inbetweenes, Balkan: metafora promene, kustos Ludoviko Pratezi I Dobrila Denegri, Compleso di San Michele a Ripa Rim, Italija


2006.

30.09.-07.10.  Bele noći, Kulturno informativni centar, Skoplje, Makedonija

21.09. Traženje prave mere, „U vreme nevidljivosti“, kustos Biljana Tomić, BITEF, Beograd, Srbija

18.09. – 29.09. Mediteranski umetnički skup „Bombart“, kustos Paola Adrizola i Hela Bonaći, Jezero Bomba, Abruco, Italija

11. 07. – 30.07. Izložba događaj „Progresivne nade“, kustos Biljana Tomić, Galerija Haos, Beograd