Zapisi u sećanju: portreti holokausta

U okviru Prvog beogradskog festivala fotografije „Vizualizator” u organizaciji Centra za razvoj fotografije u Umetnočkom centru UBSM biće postavljena izložba Džefrija Volina "Zapisi u sećanju: portreti holokausta".

Pre više od petnaest godina, Džefri Volin odlučio je da kombinuje svoju ljubav prema rečima i strast prema fotografiji, praveći narativne slike koje gledaocu nude uvid u živote prikazanih ličnosti. Bilo da prikazuje sebe, svoju porodicu ili strance, Volin piše direktno na fotografije, tka priču oko lica, nudeći posmatraču potpunije razumevanje fotografisane osobe.

Njegove rane fotografije prate evoluciju od detinjstva do odraslog doba, ljubav prema dinosaurusima, Ratne igre koje je igrao kao dete u predgrađu Njujorka, uticaj rata u Vijetnamu, kratku karijeru kriminalističkog fotografa i smrt majke. U kasnijim radovima smo svedoci radosti i efekta očinstva, njegove interakcije s porodicama u naselju u blizini svoje kuće. Najznačajniji opus radova je "Zapisi u sećanju: portreti holokausta ", rezultirao je knjigom i međunarodnom putujućom izložbom.

Čvrst, ranjiv i iskren, Volin suočava gledaoca sa narativima. "Pričajući priče: Petnaest godina fotografija sa Pisanjem" prikazje Volinovu neverovatnu sposobnost da u nama izazove bes, empatiju i saosećanje za ljude koje znamo samo kroz portret. Njegova veština i kao pisca i fotografa je bez premca u savremenoj fotografiji - dokaz njegove urođene sposobnosti i posvećenosti.

Džefri Volin dobtnik je, između ostalih i nagrade NEA u 1992.god. kao i Gugenhajm saradnik 1991. Njegov rad je stekao međunarodnu pažnju i uključen je u brojne kolekcije uključujući i Muzej moderne umetnosti ( Njujork), Međunarodni muzeju fotografije na Džordž Istmen Housu (Ročester, Njujork), Muzej lepih umetnosti (Houston, Teksas), Muzej umetnosti Los Anđeles okruga i Muzej savremene umetnosti - San Francisko.

"Zapisano u sećanju" je delo kojim umetnik Džefri Volin odaje jedinstvenu počast duhu i hrabrosti onih koji su preživeli holokaust. U tim prodornim portretima, reči preživelih utisnute su direktno na slike, kao brojevi tetovirani na podlaktice i bol zauvek urezana u sećanje. Portreti onih koji su pre mnogo decenija preživeli ojačavaju ideju sećanja i moć koju fotografije nose. Žene i muškarci sa fotografija nas svojim intimnim pričama vode kroz ovaj mračni istorijski trenutak. Portreti kao i priče napisane na njih su intimni, uznemirujući, i emotivno duboko potresni.

Uz ovu izložbu predlažemo Vam i knjigu "Austerlic" / V. G. Zebald